Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni im. Polskich Noblistów

ANKIETA

Badanie potrzeb Mieszkańców  Miasta i Gminy  Bogatynia

 

Wyniki ankiety

 

Analiza ankiety przeprowadzonej w dniach od 22 do 29 listopada oraz w kontakcie bezpośrednim 3 listopada w godzinach od 11:00 do 12:30 w centrum miasta.

 

Biblioteka Publiczna w Bogatyni, realizując projekt Blisko — Gamingowa Bogatynia, przeprowadziła jakościową analizę potrzeb mieszkańców Miasta i Gminy. Twórcy Blisko mieli na celu, aby dzięki działaniom finansowanym przez ten projekt Biblioteki stały się trzecim miejscem, w którym będą spędzać wolny czas mieszkańcy danej miejscowości. Przeprowadzona ankieta miała więc określić najskuteczniejsze pole działania, sposób komunikacji pracowników z użytkownikami placówki oraz z osobami, które nie korzystały jeszcze z oferty Biblioteki. Badania odbywały się w kontakcie bezpośrednim z ludźmi podczas ulicznego ankietowania, poprzez Internet oraz jako ankieta tradycyjna -papierowa.

W badaniu wzięło udział łącznie 450 osób, w tym 62,5 % to czytelnicy Biblioteki Publicznej w Bogatyni, pozostali ankietowani nie korzystali z usług placówki. 205 ankiet przeprowadzono za pomocą formularza w Internecie, 125 tradycyjnie w wersji papierowej oraz pozostałe 112 w kontakcie bezpośrednim podczas ulicznego wywiadu.

 

Wyniki ankiety dotyczące czytelników Biblioteki Publicznej w Bogatyni.

Największą grupę ankietowanych stanowiły osoby w wieku od 41 do 60 lat. Na drugim miejscu znalazły się jednocześnie trzy grupy wiekowe: od 10 do 14 lat, od 31 do 40 lat oraz seniorzy po 65 roku życia. Najmniej ankiet wypełniła młodzież ucząca się w wieku od 21 do 30 lat. Wśród ankietowanych aż 69% procent stanowiły kobiety.

Ankietowani uznali, że ich ulubionymi miejscami w Bogatyni są: Biblioteka (46%), parki (31%), zalew (29%) oraz ścieżka spacerowa (28%), część procent ankietowanych zaznaczyła poza tym: plac zabaw, BOK, kawiarnię i basen. Czytelnicy Biblioteki czas wolny spędzają najczęściej, czytając książki (65%), korzystając z Internetu (46%), oglądając filmy (38%), odwiedzając znajomych (35%), słuchając muzyki (34%). Nieliczni spacerują, uprawiają sport, grają w gry planszowe. Badane osoby informacji o wydarzeniach szukają głównie w telewizji lokalnej (31%), na grupach facebookowych (32%), od znajomych (29%), na stronach internetowych (27%), na stronie internetowej urzędu (24%). Nieliczne osoby zaznaczyły również radio lokalne, stronę  www Biblioteki oraz słupy ogłoszeniowe. Z szeregu działań, które zachęciłyby ankietowanych do korzystania z oferty Biblioteki zaznaczono: Kiermasze (50%), miejska gra (41%), spotkania z ciekawymi ludźmi (34%) oraz działania muzyczne (22%). Informacje o działaniach w Bibliotece ankietowani chcieliby otrzymywać na Facebooku (60%), za pomocą SMS-a oraz poczty e-mail (30%). Nieliczni w formie ulotki, telefonicznie oraz na Instagramie i TikToku. Nasi czytelnicy chcieliby o swoich potrzebach informować nas osobiście (50%), za pomocą mediów społecznościowych oraz poczty elektronicznej (29%). Nieliczni telefonicznie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyłyby się następujące działa: warsztaty dla dorosłych i spotkania autorskie (45%), konkursy i wystawy (29%) oraz zajęcia dla dzieci (20%).

 

 

Wyniki ankiety dotyczące osób, które nie są użytkownikami Biblioteki Publicznej w Bogatyni.

Największą grupę ankietowanych w tej kategorii stanowiły osoby powyżej 65 roku życia, oraz przedstawiciele społeczeństwa w wieku od 31 do 40 lat. Na kolejnym miejscu znaleźli się mieszkańcy Bogatyni w wieku od 41 do 60 lat. Najmniej liczną grupę stanowiła ucząca się młodzież.

Ulubionym miejscem w mieście tej grupy ludzi jest: zalew i sklep (55%), park (44%), plac zabaw i ścieżka spacerowa (33%), 22% osób zaznaczyło, ze nie ma takiego miejsca ulubionego w swoim mieście. W wolnym czasie ankietowani korzystają z Internetu i grają w Internecie (77%), słuchają muzyki (65%), oglądają filmy (55%), zajmują się swoją pasją (45%), ubarwiają sport (22%). Kilka osób korzysta z placu zabaw, czyta książki i odwiedza znajomych. Połowa ankietowanych nie chce poznać oferty biblioteki uważając, że nie zjadą tu odpowiedniej oferty dla siebie (25%), ponieważ sami organizują sobie czas (25%) dlatego, że nie lubią wychodzić z domu (25%). Niektóre osoby podały powód zdrowotny. Ankietowani wyrażający chęć zapoznania się bliżej z ofertą Biblioteki informacji na temat wydarzeń w Bogatyni szukają w Internecie, na Facebooku, słupach ogłoszeniowych oraz w telewizji lokalnej. Do wyjścia z domu zachęciłoby ich: Miejska gra (60%), działania muzyczne oraz aktywność fizyczna (30%). Informacje o ofercie biblioteki chcieliby otrzymywać za pomocą poczty elektronicznej, Facebooka i TikToka. Ankietowani chcieliby informować bibliotekę o swoich potrzebach, wysyłając wiadomość na skrzynkę pocztową Biblioteki, Messengera. Interesują ich głównie kursy i konkursy (40 %) Warsztaty dla dorosłych (20%), 15 % nie mam zdania na ten temat.

 

 

Ankieta

Dzień dobry 
Serdecznie zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety, która wskaże naszym pracownikom na jakich działaniach powinni się skupić w ramach promocji czytelnictwa, aby zaspokoić potrzeby wszystkich mieszkańców naszego miasta. Zależy nam na naszych czytelnikach jak i osobach, które nigdy nie korzystały z oferty placówki. Kwestionariusz jest anonimowy, udostępnione dane posłużą do celów badawczych, związanych z realizowanym przez nas działaniem w ramach projektu BLISKO – Gamingowa Bogatynia. 

Bardzo dziękujemy za wypełnienie ankiety i poświęcony czas - wystarczy 2 minuty !

 

Ankieta dostępna 22 do 29 listopada 2021 r.

Kliknij w obrazek aby wypełnić ankietę.

 

 

 

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zegar