Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni im. Polskich Noblistów

Historia

Założeniem biblioteki zajął się frontowiec, żołnierz w stanie spoczynku, którego nazwiska nie udało się odtworzyć. W tym czasie księgozbiór zawierał 440 woluminów i 15 tytułów czasopism. Zbiory pochodziły głównie przydziału Ministra Kultury i Sztuki oraz z darów od mieszkańców miasta. Pierwsza siedziba biblioteki usytuowana była przy Placu Bohaterów Warszawy. W 1968 r. placówka została przeniesiona do Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Powierzchnia nowej siedziby wynosiła 150m2.
     Początkowo Biblioteka nosiła nazwę Miejska Biblioteka Publiczna i podlegała merytorycznie Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu. W pierwszych latach działalności istniała tylko ogólna wypożyczalnia i czytelnia, dopiero w 1972 r. wyodrębniono Oddział dla Dzieci, który od początku prowadziła Tatiana Sawicka. Funkcję pierwszego kierownika powierzono p. Irenie Ewy, po której stanowisko objęła Renata Maćkowiak.

W miarę rozwoju przemysłu i wzrostu liczby ludności na terenie naszej gminy jedna niewielka placówka stała się mało wystarczająca. Zaczęto tworzyć filie. Powstały cztery:
  - 1949 r. W Działoszynie;
   - 1955 r. w Zatoniu
   - 1957 r. w Opolnie Zdroju
   - 1959 r. w Porajowie
     W pierwszych latach działalności Biblioteki Miasta i Gminy w Bogatyni oraz rozwoju kultury naszego miasta duże znaczenie miał czynnik psychologiczny istniejący w każdym z osadników. Traktowali oni pracę i pobyt na tym, terenie za chwilowy i przejściowy, a tworzenie nowych placówek od podstaw wiązało się z wieloma trudnościami i problemami. Mimo braku przygotowania bibliotekarskiego, pierwsi pracownicy rozwijali nie tylko działalność biblioteczną. Starali się również zaspokoić szersze potrzeby czytelników zapraszając znane osobistości ze świata filmu, sztuki, kultury, ludzi pióra i teatru. Pośród wielu znalazły się takie osoby jak: Alina i Czesław Centkiewiczowie, Mieczysława Ćwiklińska, Jarema Stępowski, Henryk Worcell, Władysław Broniewski, Gustaw Morcinek oraz wielu, wielu innych.

Po 1989 r. w związku ze zmianami politycznymi w kraju zmieniła się sytuacja bibliotek publicznych. Spowodowała to ustawa z dnia 08.03.1990 r. o samorządzie terytorialnym, w myśl której biblioteki publiczne zostały związane organizacyjnie i finansowo z samorządami lokalnymi. Nasza placówka stosując się do nowo wprowadzonej ustawy wystąpiła do Zarządu Gminy i Miasta o zatwierdzenie Statutu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bogatyni, co nastąpiło 07.07.1992 r.
     Nowa sytuacja prawna i ekonomiczna nie spowodowała negatywnych zmian w naszej bibliotece. W przeciwieństwie do wielu placówek w kraju na terenie gminy Bogatynia nie zamknięto żadnej filii bibliotecznej. A dzięki usilnym staraniom dyrektora placówki Jadwigi Niczyporuk, która stanowisko to zajmowała do kwietnia 2008 r., oraz zrozumieniu władz samorządowych, Rada Gminy podjęła w 1992 r. decyzje o budowie pomieszczeń bibliotecznych.

We wrześniu 1997 roku Biblioteka rozpoczęła swą działalność w nowo wybudowanym lokalu przy ulicy II Armii Wojska Polskiego 2g. Podczas uroczystego otwarcia placówce nadano imię "Polskich Noblistów". W kwietniu 2008 r. funkcję dyrektora Biblioteki objął Adam Balcer.
     Pomimo upływu lat biblioteka oraz jej pracownicy nieustannie starają się rozwijać i dostosowywać do zmieniających się czasów i wymagań swych użytkowników. Jednym z takich działań podjętych na szeroką skalę była komputeryzacja, którą zapoczątkowano w latach 1995/1996. Program jaki wówczas wykorzystywano do procesu automatyzacji biblioteki nosił nazwę MAK. Pracę komputeryzacji zbiorów w siedzibie głównej Biblioteki zakończono w 2005 r. Dwa lat później, w celu podniesienia standardów i funkcjonalności wyszukiwania zbiorów oraz obsługi czytelników, Biblioteka przystąpiła do Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego. Od tego momentu aplikacją wykorzystywaną do pracy stał się ALEPH. Program ten pozwolił na szereg udogodnień, które w dużym stopniu wykorzystywane są przez czytelników (katalog on-line, dostęp do konta użytkownika, zdalne zamawianie książek).

Biblioteka stale rozszerza swą ofertę w zakresie gromadzenia i udostępniania zbiorów wśród, których znajdują się nie tylko książki i czasopisma ale również filmy DVD, multimedia, nagrania audio oraz szereg innych. Zachęca również do czynnego udziału w funkcjonowaniu Biblioteki zapraszając osoby dorosłe, młodzież szkolną oraz przedszkolaków na liczne imprezy kulturalno-oświatowe, jak spotkania autorskie, kursy, warsztaty plastyczne, lekcje biblioteczne, pogadanki tematyczne oraz wiele innych działań okolicznościowych