Oddział dla Dzieci i Mlodzieży

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży pracuje dwóch bibliotekarzy z przygotowaniem pedagogicznym. Jest to bardzo istotne, ponieważ czytelnikami działu są głównie dzieci i młodzież w wieku od 3 do 15 lat. Praca bibliotekarzy polega nie tylko na wypożyczaniu książek, ale przede wszystkim na wyszukiwaniu potrzebnych informacji oraz pomocy dzieciom w przygotowywaniu się do zajęć lekcyjnych.

Dział dla Dzieci jest w pełni skomputeryzowany, wszyscy czytelnicy posiadają drukowane karty czytelnicze, uprawniające do bezpłatnego korzystania z wszystkich usług oferowanych przez bibliotekę, z wyjątkiem usług ksero. Czytelnicy mają do dyspozycji 20 tysięczny, bogaty księgozbiór. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się systematycznie uzupełniane nowości wydawnicze, pięknie ilustrowane bajki dla najmłodszych oraz lektury szkolne. Oprócz książek udostępniana jest na miejscu oraz na zewnątrz prasa.

Dział wyposażony jest w dwa komputery. Jeden z nich służy do pracy bibliotekarzom, drugi jest udostępniany czytelnikom. Mogą oni bezpłatnie korzystać z około 100 CD-Romów. Są to programy multimedialne, encyklopedie, gry przygodowe, strategiczne oraz z blisko półtysięcznego zbioru DVD (bajek animowanych i filmów familijnych). Z komputera mogą korzystać również te dzieci, które nie potrafią go obsługiwać, ponieważ bibliotekarze udzielają pierwszych lekcji związanych z pracą w danym programie. Stanowisko podłączone jest do Internetu. Do dyspozycji dzieci jest również grantowy iPad, który cieszy się dużą popularnością ze względu na możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii w nauce i zabawie, jak np. rozszerzona rzeczywistość (4D).

Starsi i młodsi czytelnicy mogą skorzystać również z licznych gier i wspólnie spędzić czas na miłej zabawie w kąciku czytelnika, w którym zawsze można znaleźć wiele atrakcji.

Dział dla Dzieci i Młodzieży prowadzi także działalność oświatowo kulturalną. Systematycznie współpracuje z bogatynskimi przedszkolami w zakresie wypożyczania bajek, prezentacji nowych programów multimedialnych oraz przysposobienia bibliotecznego dla starszych grup w ramach działań zwanych Akademią Malucha. Przedszkola przygotowują dla biblioteki wystawy swoich prac, które można oglądać w holu budynku. Dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowywane są lekcje biblioteczne, przysposobienia biblioteczne i wycieczki. W miarę możliwości finansowych oddział dla dzieci organizuje konkursy literackie lub plastyczne oraz spotkania autorskie.
Dział prowadzi również warsztaty plastyczno-literacko-ekologiczne dla dzieci. Prace wykonane przez uczestników warsztatów można oglądać na umieszczonej w holu biblioteki tablicy.