Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni im. Polskich Noblistów

Świąteczny czas

Utworzono dnia 02.12.2019

Świąteczny czas

Grudzień jest  wyjątkowym miesiącem  dla  najmłodszych pociech  i  ich  bliskich, szczególnie   dla  tych dzieci, które wierzą w świąteczne opowieści  o  Mikołaju. Ten starszy  pan  w czerwieni, z siwą brodą,  w towarzystwie  reniferów i elfów skradł serca dzieci na całym świecie.

Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały  kilku  bajek o Mikołaju, który odwiedzał dzieci i nie szczędził im podarków niosąc radość i szczęście dla całej rodziny. Aktywnie  uczestniczyli w rozmowie, dzieląc się swoim doświadczeniem z „niespotkaniem” ze szczodrym darczyńcom i opowiadali o tradycjach, jakie panują w ich domach podczas świat.

Przez cały czas, widać  było  błysk w oczach i gorącą wiarę, że spełnią się ich marzenia i w tym roku uda się na dłużej  zatrzymać Mikołaja, porozmawiać z nim lub choćby „przyłapać„ na podrzucaniu  prezentów pod choinkę.

Jedynym momentem, kiedy pojawił się smutek na twarzach dzieci , to  chwila wspomnień  świąt  oprószonych śniegiem.  Wszystkim brakuje śnieżnobiałych zabaw. Ale  w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży  też można było się odrobinę powygłupiać i stworzyć świąteczne ilustracje.


Co wiesz o świątecznych prezentach?

Od pokoleń, z ust  do  ust, przez liczne  kraje wędrowała historia o szczodrości  wobec siebie i  obdarowywania  się prezentami w okresie świątecznym.  Początkowo były to bardzo drobne upominki, jak pierniki lub  owoce wręczane głównie dorosłym. Zwyczaj  wręczania prezentów  dzieciom  rozwinął się dopiero w  XIX w.

 

Mikołajki

Pierwszą okazją na otrzymanie podarunku są Mikołajki obchodzone 6 grudnia.

Według podań anglosaskich święty Mikołaj zagląda w nocy z 6 na 7 grudnia przez okno do domów i mieszkań w poszukiwaniu czystych butów. Zostawia miły podarunek, jeśli zobaczy wyczyszczone, zadbane obuwie. Jeśli jednak dostrzeże brudne buty, to ku przestrodze może obdarować domowników… zgniłym kartoflem.

W niektórych domach przyjął się zwyczaj  zostawiania  ciasteczek  i  mleka dla Mikołaja  oraz pisania listów,  w których dzieci robią listę swoich  upominkowych marzeń, licząc, pozostawione ciasteczka będą smakowały Mikołajowi i otrzymają w zamian upragnione podarunki.

Kim był Mikołaj?

Nazwa „mikołajki” pochodzi od imienia świętego biskupa z Miry, który zmarł w dniu 6 grudnia na terenie dzisiejszej Turcji. Święty Mikołaj przyszedł na świat w zamożnej rodzinie ok. 270 roku. Rodzice pozostawili mu wielką fortunę, którą za życia dzielił się z biednymi, nie ujawniając swojej tożsamości. Święty Mikołaj zazwyczaj pomagał potrzebującym w nocy, aby nie rozpoznano go w ciemności. Zasłynął z pomocy, którą udzielił najuboższemu mieszkańcowi Mirry.

Współcześnie Mikołajki to dzień, kiedy  szczodry starszy  pan z siwą brodą odwiedza placówki  edukacyjne  dla najmłodszych, centra  handlowe  i  kościoły.  Organizowane są wówczas  współtowarzyszące  atrakcje, jak spotkanie  z elfami, wizyta w zagrodzie  u reniferów, gry i zabawy. A dzieci mogą liczyć w tym dniu na słodkie upominki.

 

Kto przynosi prezenty na  Boże Narodzenie?

Prezenty pod choinką to zwyczaj, który wiąże się z darami, jakie złożyli Trzej Królowie Jezusowi podczas wizyty w Betlejem. Są regiony  w Polsce, gdzie prezenty w Wigilię wręcza Gwiazdor, czyli ubrana w futrzaną czapkę postać odpytująca dzieci z pacierza. Niekiedy  można usłyszeć o Dzieciątku niosącym podarunki, które reprezentuje nowonarodzonego Jezusa Chrystusa. Są również  polskie  domy,  gdzie grzeczne dzieci obdarowuje Aniołek lub Gwiazdka.

We wschodnich  krajach prezenty  przynosi  Dziadek  Mróz na Nowy Rok a dzieci z ciepłych rejonów jak Hiszpania czekają na prezenty do 6 stycznia, czyli do święta Trzech  Króli. W tym czasie w polskich domach można spodziewać się odwiedzin kolędników.

 

Bezinteresowna szczodrość i pomoc

Niezależnie, czy  odwiedza  nasze domy 6 grudnia, czy też w okresie świąt  Bożego Narodzenia, po świętym Mikołaju pozostała do naszych czasów pamięć, że czynił dobro bez rozgłosu, chcąc bezinteresownie pomagać innym, nie oczekując nic w zamian. Wiara w świętego Mikołaja to zatem wiara w to, że dobroć i miłość na stałe goszczą w ludzkich sercach.

 

GALERIE:

Przedszkole Publiczne nr 5, grupa II

Przedszkole Publiczne nr 5, grupa II

Przedszkole Publiczne nr 4, z grupy I

Przedszkole Publiczne nr 4, z grupy I

Przedszkole Publiczne nr 4, grupa III

Przedszkole Publiczne nr 4, grupa III

Przedszkole Publiczne nr 4, grupa II

Przedszkole Publiczne nr 4, grupa II

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Zegar