Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni im. Polskich Noblistów

Zacznijmy od początku

Utworzono dnia 01.07.2017

Wernisaż „Zacznijmy od początku...” ma pokazać wszystkim, moje zmagania z nauką malarstwa i rysunku, które są podstawą w świecie sztuki i różnych jej dziedzin. Chcę pokazać Państwu wszystkie te etapy, przez które przeszłam. Nie zawsze było kolorowo i łatwo. Wiadomo, że początki zawsze bywają trudne. 


Jestem absolwentką Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze. Mimo, że upłynęły już dwa lata, od moich ostatnich lekcji w tamtej szkole, ciągle do nich wracam. Wiele się tam nauczyłam dzięki kadrze profesjonalnych artystów. Wernisaż „Zacznijmy od początku...” ma pokazać wszystkim, moje zmagania z nauką malarstwa i rysunku, które są podstawą w świecie sztuki i różnych jej dziedzin. Chcę pokazać Państwu wszystkie te etapy, przez które przeszłam. Nie zawsze było kolorowo i łatwo. Wiadomo, że początki zawsze bywają trudne.

Zaczynając od prostych ćwiczeń i małych formatów ( studium oka, rąk, poprawna anatomia twarzy) przechodziłam do trochę bardziej skomplikowanych przedstawień. Na początku dużą trudność sprawiała mi perspektywa, cieniowanie... w ogóle malarstwo jako technika. Kolejne lata i zmagania pokazały mi przydatne wskazówki, które próbowałam wdrożyć w swoje prace. Nie obyło się bez kryzysu twórczego, łez i ciągłych poszukiwań własnego stylu i techniki. To były 4 lata ciągłych prób, błędów, krótkotrwałych sukcesów.

Moja przygoda z rysunkiem zaczęła się od najmłodszych lat. Jako dziecko lubiłam rysować. To był mój nieodłączny element zabaw. Kiedy mi się nudziło- rysowałam. Razem z siostrą obwieszałyśmy nasz pokój rysunkami. Moja mama też malowała i zaszczepiła w nas tą pasję. Przez cały czas szkolny podstawówki i gimnazjum nie rezygnowałam z kredek i ołówków. A kiedy przyszedł czas ostatniej klasy gimnazjum i wyboru następnej szkoły, nie miałam pomysłu na siebie. Nie wiedziałam co chcę robić. Dowiedziałam się o cieplickim „Plastyku”. Do tej pory rysowanie traktowałam jako pasję i nie myślałam by zajmować się tym zawodowo. Jednak wolnymi krokami coraz bardziej zaczęłam interesować się tą szkołą i razem z rodzicami pojechałam na pierwsze konsultacje dla kandydatów z gimnazjum. Kiedy pierwszy raz przekroczyłam próg tej szkoły, już wiedziałam co chcę robić.

Pierwsze miesiące były ciężkie i szybko przekonałam się, że czeka mnie wiele pracy. Na początku nie było łatwo: nowa szkoła, nowi znajomi a co było najtrudniejsze: z dala od domu i rodziców. Zaczął się rok szkolny i wolnymi krokami wdrożyłam się w życie Plastyka przy ul. Cervi. Pamiętam swoje pierwsze starcie z większym formatem papieru niż A4. Połówka brystolu była dla mnie naprawdę ogromnym hektarem. Pierwsze martwe natury, portrety i ćwiczenia perspektywy, pierwsze korekty nauczycieli i zniechęcenia gdy już nie miało się ochoty na nic. Na przestrzeni tych kilku lat w moich ćwiczeniach pojawiała się różnorodna tematyka. Były to głównie podstawowe tematy w malarstwie, takie jak: martwa natura, portret, pejzaż. Jednym z moich ulubionych tematów jest postać kobieca(portrety i ujęcia całopostaciowe). Od gimnazjum inspiruje mnie twórczość Alfonsa Muchy, który skupiał się na linearnych ujęciach kobiecego portretu. Ulubiona technika? Styl... Poznałam różne techniki malarskie i rysunkowe, korzystam z nich w miarę chęci i upodobań. Jestem na etapie poszukiwań „własnej drogi” i ukierunkowania. Tego oczekiwano od nas w ostatniej klasie, kiedy poznaliśmy już podstawy i dorobiliśmy się własnego warsztatu. Poszukiwanie oryginalność i własnego „ja” w świecie sztuki. Tego po czym daje rozpoznać się prace malarzy i rysowników, nie widząc ich nazwiska. Każdy jest w stanie rozpoznać obraz Pabla Picasso, nawet gdyby nie był sygnowany. Może wydawać się to sprawą banalną, ale to kolejne lata zbierania doświadczenia i nauki. Przede mną jest jeszcze dużo nauki i mam nadzieję, że te prace, które są dziś na ostatnim etapie, będą kiedyś na początku.

Sabina Makowska

Wernisaż - Zacznijmy od początku

Utworzono dnia 26.06.2017, 21:53

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny